V zajištění tepelného komfortu v naší instituce hraje klíčovou roli prvek tepelné akumulace ve formě mohutných zdí naplněných hlínou. Podzemní konstrukce institutu, inspirovaná hlavním konceptem zemělodi od Michaela Reynoldse, využívá energii ze slunečního záření prostřednictvím své prosklenné jižní stěny. Tato energie je akumulována ve stěnách, které vyzařují teplo během chladných nocí – design ideální pro Nové Mexiko. V naší české realizaci, kde sluneční světlo není tak dostupné během dne a chladné noci v létě nejsou problémem, stále těžíme z akumulačních schopností stěn, poskytujících významnou tepelnou setrvačnost.
Během léta naše komnaty poskytují příjemně chladné klima. V zimním období je potřeba vnitřní prostory výtápět neboť spoléhat se pouze na sílu slunečního záření by v zimních měsících bylo nerealistické. Proto jsme do naší instituce integrovali externí zdroj tepla. Vybrali jsme možnost, která souzní s celkovým konceptem institut. S důrazem na ekonomický provoz, jednoduchost konstrukce, nákladovou efektivitu a přirozený vzhled – raketová kamna.
Základní koncept raketových kamen spočívá v rychlém spalování paliva v spalovací komoře, přičemž část tepla je vyzařována skrz kovový barel a zbytek je akumulován v mase kamen. Chytrý design využívá efektu teplného sifónu, kdy je horký kouř spalovací komory rychle ochlazován na povrchu kovového barelu a chaldnější kouř poté klesá dolů k ústí barelu, odkud pokračuje dále kouřovodem procházejícím celou masou kamen, kde kouř dále odevzdává teplo a následně odchází komínem.
Raketová kamna, jako jsou ta v našem institutu, poskytují dostatečný výkon pro ohřev celého ústavu. Hlavními výhodami jsou snadný provoz (není třeba otevírat dveře při přikládání), ekonomický provoz (v porovnání s klasickými kamny je potřeba méně dřeva) a uspokojivý zvuk (raketový šum) během provozu. Existují však i některé nevýhody: absence přímé vizuální percepce ohně, potřeba zvláštní pozornosti při zapalování, protože plameny hoří bokem, a nedostatek přímého přístupu ke dnu spalovací komory pro vyprazdňování popela (popel je potřeba odstranit shora z plnícího otvoru pro polena). V chladnějších měsících, když se teplota venku pohybuje kolem bodu mrazu během noci, stačí několik (2-5) hodin provozu k udržení vnitřní teploty kolem 18°C. Dosáhnout 21°C vyžaduje neúměrně větší úsilí.
